Roku 1851 novozélandská vláda zakoupila od Maorů pozemky v oblasti tehdy známé pod maorským jménem Ahuriri. Bylo rozhodnuto na nich postavit město, které bylo založeno roku 1854 a získalo jméno po britském generálovi Siru Charlesi Napierovi.
Současný Napier vyrostl doslova z popela poté, co shořel při velkém zemětřesení z 3. února 1931, které postihlo oblast zálivu Hawke Bay. S epicentrem pouhých 15 km severně od města, během dvou minut a čtyřicetidevíti sekund, zničilo všechny původní viktoriánské a pseudogotické budovy, z moře vyzdvihlo na 3000 hektarů půdy a zabilo na 258 osob.
Tehdy byl populární architektonický styl art deco, který dal městu jeho novou tvář. Vznikl na začátku 20. století, kdy byla ve Francii značně rozšířena secese a zahrnuje směs tehdy populárních stylů. Definován byl roku 1925 na výstavě dekorativního umění Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, která se konala v Paříži (jménem art deco se začal označovat až v 60. letech 20.století). Je inspirován egyptskými motivy, zde v Napier byly použité také maorské. V menší míře se uplatnil styl španělské misie, který měl původně hrát větší roli. Krátce po zemětřesení, než začala rekonstrukce města, bylo navrženo aby se použil tento “‘španělský styl”. Vzorem mělo být americké město Santa Barbara. Tento návrh se ale zjevně neujal. Na rekonstrukci města se podílelo několik architektů sdružených ve spolku Napier Associated Architects. Přesto si každý prosadil svůj oblíbený styl, art deco však převažoval.
Art deco a s ním i další styly byly vybrány protože tyto domy se stavěly z betonu, který je odolný, výzdoba byla jednoduchá, a tím neohrožovala životy v případě zemětřesení. Navíc v době hospodářské krize hrála významnou roli také levná výstavba. Výsledkem byl harmonicky ucelený soubor domů a ulic, a to i přestože znovuzrození města nebylo koordinováno.
Díky výhodné poloze u moře, pověsti jednoho z nejslunnějších novozélandských regionů, a poslední dobou také skvělým místním vínům, se Napier stal vyhledávaným výletním místem. V dnešní době je Napier známý také díky festivalu Art Deco Weekend. Ten se pořádá každoročně v únoru a budete-li tou dobou v okolí, pak ho nezapomeňte zařadit do vašeho itineráře. V centru města na promenádě Marine Parade se nachází Novozélandské národní akvárium. Možná vás zaujme obchod Possum World na Marine Parade, v něm najdete nejen výrobky z kožešiny tohoto vačnatce (původem z Austrálie), ale také malou zajímavou expozici upozorňující na jeho devastující vliv na novozélandskou přírodu. Kusu liščí bohužel patří mezi největší novozélandské škůdce.
Máte-li rádi ovoce a zeleninu, pak se možná rádi zastavíte u některého z mnoha stánků s čerstvou produkcí. Oblast zálivu Hawke Bay je totiž protkána sady a plantážemi. Pro milovníky dobré zmrzliny a vína máme dva tipy: Během návštěvy města doporučujeme ochutnat výbornou zmrzlinu Rush Munro's, která pochází z nedalekého Hastings. Vinařství Church Road nabízí nejen ochutnávku vín, ale má také vlastní restauraci a v bývalých tancích na víno je nyní muzeum věnované historii výroby vína.
Radlická 142
Praha 5 - Radlice
150 00